Jak uczyc sie gry w szachy?

Jak uczyc się gry w szachy?

Nauka gry w szachy nie jest trudna, ale osiągnięcie w tym mistrzostwa z pewnością nie należy już do rzeczy łatwych. Niezmiernie trudno jest się stać drugim Garii Kasparowem i odznaczać się taką inteligencją oraz takimi zdolnościami strategicznymi, dzięki którym będzie można prowadzić satysfakcjonujące rozgrywki.neomedica

Szczerze mówiąc jest to nawet bardziej nie trudne. Dlatego też w momencie, kiedy chcemy nauczyć się grać w szachy, musimy znaleźć osobę, która naprawdę się na nich zna i która będzie nam w stanie przekazać maksimum swojej wiedzy.

Oczywiście jest też wiele różnych poradników dotyczących szachów, a także programów internetowych, które uczą jak w nie grać i pokazują, jak opracować strategię. Niemniej jednak większość z nich przynosi tak naprawdę dość słabe rezultaty i szybko zauważamy, że dopiero realna rozgrywka jest nas w stanie nauczyć tego, na czym te szachy polegają i jak stać się w nich mistrzem. Program komputerowy, nawet wtedy, kiedy ma wgrane dużo różnych programów, to i tak jest sztampowy, natomiast dobra rozgrywka i realny gracz zawsze są nieprzewidywalna, nigdy nie wiadomo, jak postąpią.

Jak uczyc sie gry w szachy?

Dlatego też najlepiej jest się uczyć z szachowym weteranem, który pokaże nam maksymalnie dużo technik i który wytłumaczy nam, jak należy grać w tę trudną, ale z drugiej strony bardzo ciekawą i wciągającą grę. Często nauka nie idzie w las i już po jakimś czasie można się przekonać, że tak naprawdę kilka tygodni mocnego treningu jest nam w stanie przynieść bardzo dobre rezultaty. To natomiast szybko przekłada się na to, że stajemy się w tym, co robimy, po prostu jeszcze lepsi. To nie jest tak, że najlepsi szachiści świata rozpracowali każdą możliwość w grze, raczej jest to tak, że mają bardzo analityczne umysły i to właśnie te umysły pozwalają im ocenić, co zrobi przeciwnik, jak postąpi oraz w jakim kierunku będzie chciał iść.

Można powiedzieć, że szachowa rozgrywka to jest tak naprawdę pole walki, trzeba się tutaj wykazać ogromnymi zdolnościami planowania oraz ogromną strategią. Czasami jeden, krzywy ruch i możemy wszystko stracić, a cała gra, w której tak bardzo się staraliśmy, nagle zaczyna się rozpadać i efekt, który chcemy osiągnąć legnie w gruzach. Dlatego też zdecydowanie lepiej byłoby polegać na sowich własnych umiejętnościach szachowych, niż ślepo wierzyć w jakieś programy i poradniki, które przekonują, że są nas w stanie nauczyć tego, jak stać się szachowym mistrzem. To praktycznie nigdy nie jest możliwe, bo ktoś albo ma ten analityczny umysł i tę smykałkę, albo jej po prostu nie posiada i nic nie jesteśmy w stanie na to poradzić. Uczyć się co prawda zawsze można, ale tak naprawdę to talent decyduje o tym, czy dana osoba stanie się mistrzem w tym, co robi, czy już zawsze pozostanie przeciętna.

Każdy chciałby być najlepszy, ale nie każdemu jest to dane. Niemniej jednak w szachy warto grać, bo ta na pozór łatwa gra, tak bardzo nas angażuje i tak bardzo pozwala nam skupić się na tym, co się dzieje i szukać rozwiązać, że po jakimś czasie tak czy inaczej musimy te rozwiązania znaleźć. Nigdy nie jest tak, że mistrzostwo przychodzi łatwo, ale nawet przegrana, aczkolwiek zacięta gra, dają dużo satysfakcji i są takim motorem, dzięki któremu możemy sięgać po jeszcze wyższe stopnie naszych umiejętności, a to jest przecież najważniejsze.

Szachiści to osoby o bardzo przenikliwych, wręcz analitycznych umysłach. Potrafią doskonale rozpracować każdą partię szachów, a także wyciągnąć z niej wnioski, dzięki którym na przyszłość będą w stanie tak samo dobrze grać, a może nawet znacznie lepiej. Jak to mówią trening czyni mistrza i w tym przypadku coś w tym jest, ale oprócz treningów potrzebny jest jeszcze talent .

Artykuł napisany przez: